CERTYFIKOWANY GABINET FLEBOLOGICZNY (CERTYFIKAT PTF)
Lek. med.

Tomasz Pelak

Specjalista Chorób Wewnętrznych
Specjalista Chorób Naczyń (Angiolog)

Co należy wiedzieć przed zabiegiem EVLT?

I. INFORMACJE OGÓLNE
Wewnątrzżylne Leczenie Laserowe (EVLT) ma na celu ablację termiczną, czyli zamknięcie i zlikwidowanie przy pomocy wysokiej temperatury, niewydolnego pnia żylnego odpowiedzialnego za powstanie żylaków kończyny dolnej. Zabieg rozpoczyna się od wkłucia się pod kontrolą USG do chorej żyły, następnie do jej środka wprowadzany jest światłowód, którego koniec umieszczany jest w odpowiednim miejscu. Kolejnym etapem jest wykonanie miejscowego znieczulenia nasiękowego – jest to znieczulenie tylko poddanej zabiegowi okolicy ciała podawane z kilku do kilkunastu nakłuć cienką igłą wzdłuż leczonej żyły. Ostatnim etapem jest dostarczenie energii światła laserowego do ściany żyły za pośrednictwem stopniowo wysuwanego światłowodu – proces ten dzięki podanemu znieczuleniu jest bezbolesny. Każdy z tych etapów jest monitorowany ultrasonograficznie.

II. PRZYGOTOWANIE PRZED ZABIEGIEM
Termin zabiegu ustalisz z lekarzem kwalifikującym do niego.

Do zabiegu EVLT nie trzeba się przygotowywać w żaden szczególny sposób.


III. W DNIU ZABIEGU

Nie musisz być na czczo. Zażyj stosowane na stałe leki.

Rano należy się wykąpać, po kąpieli nie smarować ciała balsamami lub podobnymi kosmetykami, nie nakładać makijażu lub usunąć go przed zabiegiem. Bezpośrednio przed zabiegiem należy zdjąć wszystkie ozdoby, biżuterię, zegarek.

Co należy przynieść ?

  • wyniki badań przedzabiegowych jeśli były zalecone,

  • niniejszą informację otrzymaną przy kwalifikacji do zabiegu,

  • dotychczasową dokumentację medyczną,

  • szlafrok i kapcie

 

UWAGA! Nie golić samodzielnie okolicy operowanej w dniu zabiegu.
Prosimy o pozostawienie w domu rzeczy wartościowych m.in. biżuterii.


IV. PO ZABIEGU
W znacznej części przypadków po zabiegu na kończynę zakładania jest pończocha o stopniowanym ucisku – pierwszy raz należy ją zdjąć następnego dnia wieczorem.

Przed powrotem do domu zalecany jest 30 minutowy spacer.

Działanie znieczulenia miejscowego utrzymuje się od kilku do kilkunastu godzin. Po jego ustąpieniu zazwyczaj nie występuje ból pozabiegowy - większość pacjentów odczuwa jedynie nieistotny dyskomfort wzdłuż leczonego naczynia, część nie odczuwa żadnych dolegliwości, a jedynie niewielka część odczuwa łagodny lub umiarkowany ból. W przypadku wystąpienia bólu, który byłby dokuczliwy można doraźnie zażyć dowolny lek przeciwbólowy.

Planowa wizyta kontrolna będzie zaplanowana na ok. 7 dni po zabiegu – wizyta ta jest bezpłatna.